Laserowa Enukleacja Prostaty (HoLEP) - Cambridge Medical

Laserowa Enukleacja Prostaty (HoLEP)

Opis

Co czwarty mężczyzna w wieku 40-79 lat odczuwa dolegliwości związane z rozrostem (powiększeniem) prostaty. W badaniu histopatologicznym rozrost prostaty rozpoznawany jest nawet u ponad 70% mężczyzn powyżej 60-go roku życia.

Powiększony gruczoł powoduje problemy z odpływem moczu z pęcherza prowadząc do osłabienia strumienia moczu oraz często do jego przerywania. Prowadzi to do wydłużenia procesu opróżniania pęcherza i spadek jego efektywności. W rezultacie zwiększa się pojemność zalegająca moczu w pęcherzu dająca Pacjentowi uczucie niepełnego opróżnienia.

Naturalnym procesem kompensacyjnym jest przerost mięśnia pęcherza, który zwiększa siłę skurczu prowadząc do „wyciskania” moczu przez przeszkodę wytworzoną przez rozrośniętą prostatę. Przerost mięśniówki prowadzi do tzw. objawów podrażnieniowych, czyli częstego i naglącego parcia na mocz oraz potrzeby wstawania w nocy.

Na początkowym etapie, przy słabo zaznaczonych objawach powikłania są nieczęste. W zależności od wieku lub stopnia zaawansowania objawów spada komfort życia Pacjenta. Często powtarzalne i długie wizyty w toalecie oraz nieprzespane noce prowadzą do zmęczenia, a u Pacjentów w podeszłym wieku mogą być wręcz niebezpieczne poprzez zwiększenie ryzyka upadku podczas nocnego wstawania do ubikacji.

Najpoważniejszym powikłaniem rozrostu prostaty jest zatrzymanie moczu, czyli niemożność opróżnienia pęcherza. Może ono nastąpić w trybie ostrym lub przewlekłym. Pierwsze jest bardzo bolesnym doświadczeniem kończącym się nagłą wizytą w Izbie Przyjęć, drugie zaś typowo nie powoduje bólu, natomiast jest powiązanie z nieprzyjemnym objawem bezwiednego moczenia nocnego a nierozpoznane w porę często prowadzi do przewlekłej niewydolności nerek.

Doktor Michał Sut jest urologiem specjalizującym się w najbardziej efektywnej metodzie operacyjnej leczenia rozrostu prostaty zwanej Laserową Enukleacją Prostaty (HoLEP – Holmium Laser Enucleation of Prostate). W czasie 15 lat pracy w Wielkiej Brytanii  Dr Sut szkolił się pod okiem wybitnych specjalistów w tej dziedzinie, a następnie jako konsultant pracował w dwóch ośrodkach wykonujących po kilkaset zabiegów tego typu rocznie. Dr Michał Sut pełni rolę szkoleniowca i konsultanta w zakresie tego typu zabiegu, jest zapraszany na zabiegi pokazowe, a także prowadzi szkolenia online dla lekarzy.

Efekty zabiegu

 • Znacząca poprawa siły strumienia moczu
 • Poprawa opróżniania pęcherza
 • Z czasem poprawa częstomoczu, parć naglących, nocnego oddawania moczu

Wskazania do zabiegu

 • Rozrost prostaty prowadzący do zaburzeń oddawania moczu

Przeciwwskazania

 • Przeciwwskazania do znieczulenia

Przygotowanie do zabiegu

Brak specyficznych zaleceń.

Czas trwania zabiegu

60 – 120 minut

Przebieg zabiegu

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym lub przewodowym (zastrzyk w kręgosłup). Pacjent nie odczuwa żadnego bólu. W trakcie zabiegu, przy pomocy najnowszej generacji lasera holmowego usuwa się przerośnięte fragmenty prostaty pozostawiając tylko strefę obwodową, która nie bierze udziału w blokowaniu moczu. Dzięki użyciu lasera, chirurg znacznie dokładniej usuwa chorobowo zmienioną część prostaty w porównaniu z tradycyjnymi metodami. Po usunięciu prostaty usuwa się jej fragmenty z pęcherza przy użyciu urządzenia zwanego morcelatorem, które zasysa i rozdrabnia tkankę pozostawiając pusty pęcherz. Na okres 24 godzin zakłada się cewnik do pęcherza, który usuwany jest następnego dnia. Pacjent wychodzi do domu w czasie 24 godzin po zabiegu.

Zalecenia po zabiegu

 • Przyjmowanie dużej ilości płynów
 • Umiarkowana aktywność fizyczna przez okres 3-4 tygodni
 • Wykonywanie ćwiczeń mięśni miednicy (rozpoczyna się już przed zabiegiem)
 • Kontrola urologiczna po 4 tygodniach

Korzyści z zabiegu HoLEP

 • Usuwanie większej ilości zmienionej prostaty, co gwarantuje brak ryzyka nawrotu choroby
 • Brak blizny na brzuchu
 • Krótki czas hospitalizacji
 • Szybszy czas rekonwalescencji po zabiegu w porównaniu z tradycyjnymi metodami