wypełniacze tkankowe
Kwas hialuronowy

Opis
Kwas hialuronowy (HA – hialuronic acid) to substancja, która naturalnie znajduje się w naszym organizmie. Kwas hialuronowy to glukozaminoglikan, który wiążę w skórze wodę i odpowiada za jej właściwe nawilżenie. Wraz z upływem czasu, kwasu hialuronowego w naszym ciele ubywa, dlatego medycyna estetyczna umożliwia uzupełnienie jego niedoboru, poprzez zabieg wypełnienia kwasem hialuronowym
W medycynie estetycznej stosuje się 2 główne rodzaje kwasu hialuronowego – usieciowany i nieusieciowany. Kwas hialuronowy nieusieciowany stosowany jest w celu nawilżenia skóry. Utrzymuje się w tkance od kilku dni do około miesiąca. Podaje się go w głąb skóry cienką i krótką igłą w formie punktowych nakłuć po wcześniejszym zastosowaniu znieczulenia miejscowego w postaci kremu.
Kwas hialuronowy usieciowany to typowy wypełniacz. Czas z jakim utrzymuje się w tkance zależy od stopnia jego usieciowania, miejsca podawania oraz indywidualnych cech pacjenta. Im kwas hialuronowy jest bardziej usieciowany, tym dłużej zachowuje się w tkance, natomiast efekty zabiegu wypełniania kwasem hialuronowym utrzymują się średnio od 6 do 18 miesięcy.
Zabiegi kwasem hialuronowym przede wszystkim przywracają skórze sprężystość, jędrność, nawilżają ją i wyraźnie spłycają zmarszczki. Obecność kwasu hialuronowego jest niezwykle istotna, gdyż odpowiada za prawidłową gospodarkę wodną naszej skóry. Terapia kwasem hialuronowym ma również na celu uzupełnienie jego niedoboru.
Efekty zabiegu
- redukcja zmarszczek i fałdów skóry
- poprawa napięcia, elastyczności i nawilżenia okolicy poddanej zabiegowi
- regeneracja skóry
Wskazania do zabiegu
- spłycenie zmarszczek
- wypełnienie bruzd nosowo-wargowych, bruzd “marionetek”
- uzupełnienie ubytków tkankowych, przywrócenie objętości
- modelowanie policzków, linii żuchwy, podbródka
- modelowanie i wypełnienie ust
- podniesienie kącików ust
- korekta nosa
Przeciwwskazania
- ciąża oraz okres karmienia piersią
- choroby autoimmunologiczne przebiegające z objawem Koebnera (np. łuszczyca)
- nieustabilizowana cukrzyca
- kolagenozy (choroby układowe tkanki łącznej)
- wirusowe, grzybicze, bakteryjne infekcje skóry
- stany zapalne w obrębie skóry
- choroby nowotworowe
- terapia kortykosteroidami
- przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych
- skłonność do powstawania blizn przerostowych
- nadwrażliwość na kwas hialuronowy
Przygotowanie do zabiegu
- odstawienie wszystkich leków, które mogą wpływać na krzepliwość krwi 3 dni wcześniej oraz leków przeciwzapalnych
- zakaz spożywania alkoholu dzień przed zabiegiem
- w dniu przeprowadzenia modelowania unikamy nagrzewania ciała, a więc wykluczamy wszelki wysiłek fizyczny oraz pobyty w saunie i solarium.
Czas trwania zabiegu
od 30 do 60 min (w zależności od obszaru poddanego terapii)
Przebieg zabiegu
Zabieg wypełniania realizowany jest po uprzedniej konsultacji i ustaleniu oczekiwań. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym z wykorzystaniem specjalnego kremu.
Aplikacja kwasu hialuronowego przeprowadzana jest z użyciem igły i ampułko- strzykawki. Ilość iniekcji jest ustalana stosownie do oczekiwanych efektów. Po czym wykonujemy masaż w celu odpowiedniego rozprowadzenia preparatu i uzyskania właściwego do ustaleń kształtu.
Zalecenia po zabiegu
Wizyta kontrolna odbywa się po 2 tygodniach od zabiegu.